W minioną sobotę, 19 czerwca, odbyła się długo przez wszystkich wyczekiwana wycieczka. Nasi kandydaci do służby przy ołtarzu, pod opieką jednego z rodziców i brata Kacpra, wybrali się na jednodniowy wyjazd.

Pierwszym miejscem, które odwiedzili był franciszkański klasztor w Gdyni i mieszczący się w nim sekretariat misyjny naszej prowincji zakonnej. Spotkali się tam z bratem Robertem Kozielskim, misjonarzem, który 13 lat spędził w Kenii, a obecnie koordynuje pracę i wsparcie misji i misjonarzy. Brat Robert opowiedział jak wygląda życie na odległych kontynentach i na czym polega praca na misjach. Oprowadził też naszych chłopców po klasztorze i sekretariacie oraz zaprezentował kilka pamiątek przywiezionych z Afryki czy Ameryki Południowej.

Później wybraliśmy się na spacer po gdyńskim bulwarze, by następnie na godzinę 12:00 udać się do Gdańska na Eucharystię. Tam na Filipa i Jakuba czekała niespodzianka. W Gdańsku celem wycieczki był kościół Świętej Trójcy. Podjął nas rektor tej świątyni o. Tomasz Jank, który zaprosił kandydatów do służby przy ołtarzu na Mszy Świętej. Mieli dzięki temu niepowtarzalną okazję do posługi w największej franciszkańskiej świątyni w Polsce, i trzeba przyznać, że zadaniu sprostali.

Po Eucharystii i obiedzie kolejnym etapem było zwiedzanie franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy i krótka lekcja historii z o. Tomaszem. W bardzo ciekawy sposób opowiedział on chłopcom o początkach pobytu franciszkanów w Gdańsku, pokazał zabytki i odkrył kilka tajemnic związanych z kościołem. Wzbudziło to w Jakubie i Filipie spore zainteresowanie.

Wyjazd nad morze nie mógł się obyć bez kąpieli, więc na koniec udaliśmy się na plażę w Gdyni, gdzie chłopcy wraz z tatą spędzili nieco czasu w wodzie. Cały wyjazd przebiegał bezpiecznie i wieczorem szczęśliwie wróciliśmy do Olsztyna.

Następnego dnia na niedzielnej Eucharystii o godzinie 10:30 nasi kandydaci złożyli swoją przysięgę i zostali uroczyście pasowani na ministrantów. Od tej pory ubrani w komże i pelerynki w kolorze szat liturgicznych będą wypełniać swoje obowiązki, podejmując posługę liturgiczną w czasie Mszy Świętych i nabożeństw w naszym parafialnym w kościele. Okres ich przygotowania do tej służby trwał od września ubiegłego roku do czerwca roku obecnego. Niech Pan Jezus obdarza ich swoim pokojem i umacnia w radosnym i wiernym wypełnianiu swoich obowiązków przy ołtarzu i życiu codziennym.

 440 wszystkich,  1 dziś